Wiosenne nowości ManufakturyA

Czy wiesz, że:

rukiew wodna (Nasturtium officinale) jest byliną z rodziny kapustowatych dorastającą do 60–80 cm wysokości?

W Polsce to gatunek rodzimy, nadwodny (hydrofit i helofit), choć bardzo rzadki. Coraz częściej jednak wraca do ogrodów i z powodzeniem jest uprawiana na wilgotnych stanowiskach –  z wody, najlepiej o odczynie zasadowym, czerpie niezbędne składniki mineralne.

Rukiew wodna charakteryzuje się ostrym zapachem i pieprznym smakiem. Jadalne są liście jak i nasiona rukwi. Kwitnie od maja do sierpnia. Z początkiem kwitnienia staje się gorzkawa.

Ekologiczna rukiew wodna –samo zdrowie i uroda.

Wiadomo, że rukiew wodna jest najzdrowszą spośród wybranych do badań ponad 40 warzyw i owoców. W zestawieniu wyprzedziła brokuły, jarmuż i pomidory. Jest wyjątkowo bogatym źródłem witamin C, B1, B6, K i E, żelaza, wapnia, magnezu, manganu i cynku, który pozytywnie wpływa na włosy i skórę (drogie Panie – jedzmy rukiew! *). Pełna beta-karotenu i witaminy A (przeciwutleniacze). Zawiera również luteinę i zeaksantyny, dzięki którym karotenoidy, które działają jak przeciwutleniacze, usuwają z organizmu wolne rodniki. Warto też wspomnieć o kwercetynie – flawonoidzie (silnym przeciwutleniaczu).

Liczne źródła podają, że najistotniejszą rukwi wodnej jest jej działanie antynowotworowe. Wykazano, że skutecznie neutralizuje związki chemiczne odpowiedzialne za powstawanie raka we krwi osób palących tytoń. Dzięki zawartościom przeciwutleniaczy częste jedzenie rukwi zmniejsza ryzyko uszkodzeń DNA w komórkach krwi, zwiększa poziom pożytecznych związków, jednocześnie obniżając poziom związków szkodliwych. Związki zawarte w rukwi wodnej, posiadają zdolność do hamowania rozwoju komórek nowotworowych raka piersi. Dodatkowo łagodzą komórki zmienione nowotworowo, poprzez odcinanie dopływu krwi i tlenu niezbędnych w odżywianiu komórkowym.

Ale uwaga! Nie należy przesadzać – jedzona w nadmiarze, może doprowadzić do podrażnienia dróg moczowych.

Przeciwwskazaniem do spożywania rukwi wodnej są wrzody żołądka, wrzody jelit, a także choroby nerek.

Nasze: ekologiczna zupa z rukwi wodnej i ekologiczny sos do makaronu – zielony.

My produkujemy z niej pyszną ekologiczną zupę oraz kremowy ekologiczny sos do makaronu – zielony. Całkowicie wegański, chociaż również polecamy go do klopsów i pulpetów.

Będziemy wdzięczni jeśli podzielisz się z nami opinią o naszej zupie i sosie zielonym.

Smacznego!

  • Już po miesiącu od włączenia rukwi do codziennej diety można zauważyć spłycenie istniejących zmarszczek o blisko 40%.

Zostaw Swój komentarz do wpisu

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress